
Hdpe Blind Flange - Durable Grade Material | No Bore Design, Accurate Dimensions, Excellent Finish
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter | Range: 25-100mm |
| Thickness | Range: 5-20mm |
| Pressure Rating | Range: 1-10 bar |
| Temperature Rating | Range: -20-80°C |
| Usage | Pipe end closure, system sealing |
| Compliance | ISO, ASTM |
| Features | Durable, High Quality, Precise Dimensions, Reliable Seal, Easy Installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MH TRADING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipe Fittings in bulk from MH TRADING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
1990
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Partner
Mr. Huzefa
Address
No.-50, Post Office Street, Chennai, Tamil Nadu, 600001, India
hdpe blind flange in Chennai
Report incorrect details





































