
Hdpe Bag Cutting Machine
Price: 765820.00 INR / Unit
(649000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | Servo AC motor |
| Color | Other, Blue & White (standard) (other color options available) |
| Product Type | HDPE Bag Cutting Machine |
| General Use | Precise cutting and sealing of plastic bags from film rolls |
| Material | Other, High density polyethylene (HDPE), LDPE, LLDPE film rolls |
| Type | Other, Fully automatic cutting machine |
| Capacity | 50-180 bags/min |
| Weight (kg) | Approx. 1200 kg |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Cutting Speed | Up to 150 strokes/min (model dependent) |
| Cutting Thickness | 10 micron to 100 micron |
| Cutting Function | Other, Automatic web feeding and accurate bag cutting |
| Cooling System | Other, Air cooling |
| Drive Type | Other, Servo motor drive |
| Voltage | 220V/380V, 50/60Hz (as per requirement) |
| Dimension (L*W*H) | 4200 mm x 1400 mm x 1800 mm |
| Feature | Other, High speed, low noise, robust build, easy maintenance, energy efficient |
| Motor | 3 HP AC/Servo motor |
| Mechanical Precision | 1 mm |
| Software Detail | Integrated PLC with user-friendly interface |
| Cutting Method | Hot knife & cold cutting (switchable) |
| Control System | Digital PLC controller |
| Cutting Material | HDPE, LDPE, plastic film, laminated films |
| Cutting Area | Up to 1200 mm width (customizable as per requirement) |
| Supply Ability | 10 |
| Delivery Time | 7 Days |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Color | Other, Blue & White (standard) (other color options available) |
| Brand Name | H T ENTERPRISE |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Price | 649000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
4
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAMFH3408B1ZV
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001 :2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAMFH3408B1ZV
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Tarak Hasmukhlal Shah
Members since
4 Years
Address
B 119, 1st Floor, Sumel Buisness Park 6, Opp. Hanumanpura Brts, Dudheshwar, Ahmedabad, Gujarat, 380004, India
hdpe woven sack machinery in Ahmedabad
Report incorrect details












