
Hdpe 10mm - Density: 0.96 Kilogram Per Cubic Meter (Kg/m3)
Price: 5268.94 INR / Piece
(4465.20 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
5268.94 INR / Piece
Weight :
28.58 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
-10+
Product Specifications
| Shape | Other, Rectangular Sheet |
| Color | Black |
| Coating | Uncoated |
| Compatible Printing | Other, Digital Printing, Screen Printing |
| Flexural strength | 25 MPa |
| Density | 0.96 Kilogram per cubic meter (kg/m3) |
| Thickness | 10 Millimeter (mm) |
| Width | 1220 Millimeter (mm) |
| Length | 2440 Millimeter (mm) |
| Working Temperature | -50C to 80C |
| Tensile Strength | 22 MPa |
| Size | 1000 mm x 1000 mm |
| Delivery Time | 1 Week |
| Mop | 10 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 2.44 cm |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Price | 4465.20 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | actual |
| Stock Quantity | 78 |
| Color | Black |
| Brand Name | Tecafine |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 1.22 cm |
| Weight | 28.58 Kilogram |
| MRP | 5268.94 INR |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
TECAFINE POLYMER PRIVATE LIMITED, Established in 2017 at Rajkot in Gujarat, is a leading Manufacturer,Supplier of HDPE Sheets in India. TECAFINE POLYMER PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading HDPE SHEET 10MM, TECAFINE POLYMER PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality 10mm HDPE Sheet, 11mm HDPE Sheet, 13mm HDPE Sheet, etc.
Focusing on a customer-centric approach, TECAFINE POLYMER PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Sheets in bulk from TECAFINE POLYMER PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, TECAFINE POLYMER PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Sheets in bulk from TECAFINE POLYMER PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAFCT7626P1ZR
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCT7626P1ZR
Rajkot, Gujarat
Director
Mr. Vipul Parmar
Members since
2 Years
Address
Time Square-2, Office No:502, 5th Floor, Opp:-Synergy Hospital, Rajkot, Gujarat, 360006, India
hdpe tube in Rajkot
Report incorrect details






























