
Hdmi Splitter 1x4 - 1080p Hd Video Distribution Solution For Multiple Displays | Suitable For Conference Rooms, Education, And Retail Environments
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input Signal | 0.5-1.0V |
| DDC Signal | 5V |
| Max Range | 1920x1200 |
| HDMI Resolutions | 1080p |
| DVI Resolutions | 1080p |
| HDMI Version | 1.3 |
| Bandwidth | 225MHz |
| EDID Duration | 6 seconds |
| Power Supply | DC 5V |
| Usage | Distributes one HDMI source to four displays simultaneously for supermarkets, malls, and presentations. |
| Ports | 1 input, 4 outputs |
| Color | Black |
| Features | Signal splitting, HD video, Multi-display, Easy setup, Reliable, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Input Video Signal : 0.5 -1.0 volts p-p
Input DDC Signal : 5 volts p-p (TTL)
Max Single Link Range : 1920X1200, 1080P
HDMI Resolutions : 480i/576i/480p/576p/720p/1080i/1080P
DVI Resolutions : 480p/576i/576p/720p/1080i/1080p
HDMI Version : HDMI 1.3
Bandwidth : Up to 225MHz
EDID Duration : 6 seconds
Power supply : DC 5V @ 2A
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shenzhen Videoconn Electronics Co, Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Network Communications in bulk from Shenzhen Videoconn Electronics Co, Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2009
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Ms. Phoenix Qin
Address
Block A, Junda Industrial Park, Heping Village, Fuyong Town, Baoan District, Shenzhen, Guangdong, 518109, China
hdmi splitter in Shenzhen
Report incorrect details





























