
Fully Electronic Slim Ballast By Swastik Electronics
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 100x50x30mm |
| Material | ABS plastic |
| Weight | 200g |
| Input voltage | 12V |
| Output power | 35W |
| Frequency | 50/60Hz |
| Operating temperature | 0-40°C |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Compact design, Easy installation, High performance, Stable operation, Reliable quality |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Supply Ability | As per demand Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SWASTIK ELECTRONICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical / Lighting Products & Components in bulk from SWASTIK ELECTRONICS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AKOPB4570G1ZA
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AKOPB4570G1ZA
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Minesh Bhavsar
Address
B No. Sumel 5 - 41/C, Near Chamunda Bridge, Chamanpura, Ahmedabad, Gujarat, 380016, India
electronic ballast in Ahmedabad
Report incorrect details










































