
Fully Electric Rickshaw Motor
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 800W |
| Voltage | 48V |
| RPM | 1500 |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 150x200mm |
| Weight | 5kg |
| Usage | Electric Rickshaw Propulsion |
| Protection Class | IP65 |
| Warranty | 1year |
| Features | High Torque, Efficient Drive, Durable Design, Easy Install, Quiet Operation |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ajanta Motors has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rickshaw in bulk from Ajanta Motors at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Gurmeet Singh Dhir
Address
Plot No-1267/3, Naiwala, Karol Bagh, Near La Vista Hotel. New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details























