
Fully Automatic Strapping Machines By Packo World
Price: 159300.00 INR / Unit
(135000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
159300.00 INR / Unit
Weight :
130.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Industrial Grey |
| Type | Fully Automatic Strapping Machines |
| Automatic Grade | Automatic |
| Dimension (L*W*H) | 1580*620*1420 Millimeter (mm) |
| Weight (kg) | 130 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 20-25 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Rate | 7.00 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | PACKO WORLD |
| Price | 135000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Price Type | fixed |
| Weight | 130.00 Kilogram |
| Min Quantity | 1 |
| MRP | 159300.00 INR |
| Pkg Box Length | 78.00 in |
| Pkg Box Height | 78.00 in |
| Pkg Box Breadth | 36.00 in |
| Color | Industrial Grey |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Ita s used to powered transmission lines. It adopts excellent PLC control to accurate the running time to millisecond and to ensure the speed of packing line.
Featurei
a c PLC control, stable performance
a c Automatic detection, automatic packaging, automatic transmission, high efficiency work
a cIt can be used alone or be connected with unmanned packing line
Technical Specifications:
Power Source : 380V 50/60HZ 3 Phase 1.27kW, 10A
Packing Speed : a 18path/min
Strapping Force : 0a 90kgi adjustablei
Table Height : 750mm (Ita s possible to customize according to your requirements.)
Frame 1. Standard Size: Width 800mm X Height 600mm (inner size)
2. Material: aluminum alloy frame (Ita s possible to customize the size.)
Applicable Strap width (9~15)mm Thickness(0.55~1.0)mm i for optionali
Stretching Resistancei Max.150kg
Weight N.W: 280kg G.W: 320kg
Noise a 75DB
Company Details
We are growing organization in machinery manufacturing for broad range of Industries from Foods & Beverages, Cosmetics & Fragrances, Kitchen & House Wares, Pharma, Publication House & Stationery to Auto & Auto Ancillaries and other industries.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AFLPB8193F1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AFLPB8193F1Z9
Vasai, Maharashtra
Proprietor
Mr Saurabh Baldwa
Address
A K 61, 62, Parmar Vasai East, Vasai, Maharashtra, 401208, India
vertical strapping machine in Vasai
Report incorrect details








































