
Fully Automatic Single Bed Heat Transfer Press - Versatile Pneumatic Operation | Noise-free Electronic Switching, Anti-static Ptfe Bed, Fabric-friendly Safety Features
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Heat Press |
| Dominant Color | White |
| Power | 220V |
| Temperature Range | 0-250°C |
| Pressure | Adjustable |
| Dimensions | Variable |
| Heating Element | Electric |
| Material | Steel |
| Weight | 50kg |
| Usage | Plastisol fusing, curing and transfer printing on garments. |
| Features | Automatic operation, Versatile press, Easy operation, Zero maintenance, Fabric friendly, Noise free |
Product Overview
Key Features
* Fully automatic most versatile head transfer press.
* Ideal machines for plastisol fusing, curing and transfer printing.
* Easy operation through pneumatic system.
* Electronic contractor switching for noise free and zero maintenance.
* Anti static PTFE is used on the upper bed to prevent corrosion.
* Fabric friendly automatic release of heater bed in case of power failure.
* Minimum moving part results in zero maintenance.
Clients can avail from us this range of Fully Automatic Single Bed Heat Transfer Press at most affordable prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BALAJI CHEMICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from BALAJI CHEMICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier
GST NO
19AALFB8954D1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AALFB8954D1Z4
Kolkata, West Bengal
Propreitor
Mr. Anup Kejriwal
Address
1, GROUND FLOOR, KARBALA MD. STREET, Kolkata, West Bengal, 700001, India
heat transfer press in Kolkata
Report incorrect details






































