
Fully Automatic School Bell - Metal Build, 220 Volt Power Supply | Clear & Loud Signal, Customizable Timings, Easy Programming, Multiple Modes
Price: 15000.00 INR / Unit
(15000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
18000.00 INR / Piece
Weight :
8.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fully Automatic School Bell |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Material | Metal |
| Alarm Light Color | Red |
| Usage | Used for bell system |
| Suitable For | Industry, Office |
| Power Supply | Electric AC Volt |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | Packed in carton |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 25.00 cm |
| Price | 15000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Weight | 8.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 40.00 cm |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 25 |
| MRP | 18000.00 INR |
| Shipping Type | free |
| Max Quantity | 100 |
| Brand Name | ahuja |
| Min Quantity | 1 |
| Alarm Light Color | Red |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Multiple Modes: Preset options for regular, exam, and break times.
Customizable Timings: Set bell times for specific needs.
Clear & Loud Signal: Ensures everyone hears the bell.
Long-Lasting Durability: Built for reliable daily use.
Easy Programming: Simple setup for administrators or staff.
Company Details
Nexrisa India Infra is based at Jaipur, Rajasthan having its network in all over the State and successfully serving since last 3 Year. It is managed by an Ex-Banker having experience of more than 35 Years. We aim at giving our customers the best experience of interacting with us as a team.
Business Type
Service Provider, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
4
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AAICN3977E1Z5
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAICN3977E1Z5
Jaipur, Rajasthan
Managing Director
Mr Mohit Suthar
Members since
14 Years
Address
310, 3rd Floor, Prime Tower, Near Shalimar Choraha, Jhotwara Industrial Area, Niwaru Road, Jaipur, Rajasthan, 302012, India
automatic school bell in Jaipur
Report incorrect details
































