
Fully Automatic Plywood Machine - Mild Steel, 60 Mm Max Working Thickness, 380 Volt | Orange And Black Color, 1 Year Warranty, 50/60 Hz Frequency, Automatic Grade
Price: 5000.00 INR
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Orange |
| Material | Steel, electronics |
| Dimensions | 1500x1000x1200 mm |
| Power | 380V/50Hz |
| Weight | 800kg |
| Max Speed | 10m/min |
| Accuracy | 0.1mm |
| Features | Auto operation, Precise cuts, High speed, Easy use, Durable build, Efficient process, Industrial grade |
| Type | Plywood Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 380 Volt (v) |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per customer requirement Per Month |
| Delivery Time | 1-2 Months |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 5 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 15 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | VIRAT EXIM |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Color | Orange, Black |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Frequency: 50/60 Hz
Condition: New
Max Working Thickness: 60 mm
Application: Industrial
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VIRAT EXIM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plywood Machinery in bulk from VIRAT EXIM at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jagadhri, Haryana
Name
Anil Kumar
Address
null Jagadhri, Haryana, India
plywood cutting machine in Jagadhri
Report incorrect details




























