
Fully Automatic Paper Plate Making Machine - Mild Steel, Single Die, 5000 Plates/hour | Black, Human Machine Interface, 230 Volt
Price: 950000.00 INR / Unit
(950000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Production Capacity | 5000+/hr |
| Die Type | Single |
| Material | Steel |
| Power | 3 HP |
| Dimensions | 100x50x80 cm |
| Weight | 200 kg |
| Voltage | 220V |
| Features | High Speed, Fully Automatic, Single Die, Easy Operation, Low Maintenance, Durable, Cost Effective |
| Color | Black |
| Grade | Automatic |
| Type | Other, Fully Automatic Paper Plate Making Machine |
| Computerized | No |
| Control System | Human Machine Interface |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | MECARC INDIA ENTERPRISES |
| Returnable | No |
| Price | 950000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Color | Black |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Production Capacity : More Than 5000 plate/hr
No. of Dies : Single Die
Use : Paper Plate Making
Application : Small Scale Industry
Place of Origin : Kozhikode, Kerala, India
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MECARC INDIA ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from MECARC INDIA ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
32BJIPT8140E1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 32BJIPT8140E1Z8
Kozhikode, Kerala
Proprietor
Mr. Thameez
Address
13/342-A, Ground Floor, Pulparambumukku, Koduvally, Kozhikode, Kerala, 673572, India
Report incorrect details































