
Fully Automatic Noodle Making Machine
Price: 224200.00 INR / Unit
(190000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Type | Fully Automatic Noodle Machine |
| Noise Level | Low |
| Automation Grade | Automatic |
| Function Type | Mixing Other, Noodle Extrusion and Cutting |
| Power Source | Electric |
| Heating Method | Electric Heating |
| Feeding System | Automatic Feeding |
| Color | Other, Silver |
| Features | Corrosion Resistant, Energy Efficient |
| Operating Temperature | Room Temperature |
| Speed Mode | other, Adjustable Speed |
| Phase | Three Phase |
| Product Type | Noodle Making Machine |
| General Use | Noodle Production |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Food Processing Machinery |
| Capacity | 200-300 kg/h |
| Weight (kg) | 1200 kg |
| Product Shape | Other, Rectangle / Sheet |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Other, Fully Automatic |
| Control System | Other, PLC Control System |
| Installation Type | Other, Floor-Mounted |
| Voltage | 380V |
| Power | 4.0 kW |
| Dimension (L*W*H) | 4000 x 800 x 1800 mm |
| Raw Material | Other, Wheat Flour, Water |
| Feature | Other, High Efficiency, Low Maintenance |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | East India |
| Color | Other, Silver |
| Moq | 1 |
| Price | 190000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Sky Engineering is a Leading Manufacturer and Supplier of Paper Plate machine, Paper Plate making Machine, Paper Plate Making Machinery, Paper Plate Making Raw Material, Paper Plate Mould, Paper Plate Die and Core Thali, etc. We are one of the prominent manufacturer and exporter of a superior and precision engineered range of Fully Automatic Double Die Dona Making Machine such as Fully Automatic Double Die Dona Machine, Automatic Double Die Paper Dona Machine, Disposable Dona Making Machine, Paper Dona Machine, Paper Bowl Making Machine, Fully Automatic Bowl Double Dies Making Machine and many more items from Delhi.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19BSVPA0954M1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19BSVPA0954M1Z5
Kolkata, West Bengal
Director
Mr Rustam Ansari
Members since
12 Years
Address
Kalipark, 217 B Bus Stop, Bablatala, PO. - R. Gopalpur, Kolkata, West Bengal, 700136, India
instant noodle machine in Kolkata
Report incorrect details



























