
Fully Automatic Fly Ash Brick Making Machine - 1200-400 Bricks Per Hour, 30 Kw Power, Hydraulic Pressure Method
Price: 150000.00 INR / Unit
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1200-400 bricks/hour |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Power | 30 kW |
| Voltage | 220/380 V |
| Brick Size | 230x110x75 mm |
| Material | Steel |
| Features | High capacity, Fully automatic, Hydraulic pressure, Efficient operation, Durable design, Easy operation, Cost effective |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cheque |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Sai Engineering Company |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Product Details:
Capacity (bricks per hour)1200-400
MethodHydraulic Pressure
Power (kilowatt)30 Kw
Voltage220/380 V
Brick Size230x110x75 mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sai Engineering Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Brick Making Machine in bulk from Sai Engineering Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Name
Mr. Prameshwaran
Address
5, Dr. Uthayamoorthy Nagar, Luna Nagar, Thadagam Road, Coimbatore, Tamil Nadu, India
automatic fly ash brick machine in Coimbatore
Report incorrect details






































