
Fully Automatic Dal Mill Plant - Capacity: 500-2000 Kg/hr
Price: 3500000.00 INR / Unit
(3500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 1000 kg/hour |
| Power | 10 HP |
| Dimensions | 10ft x 10ft |
| Weight | 1000 kg |
| Number of motors | 2 |
| Voltage | 415V |
| Features | High output, Low maintenance, Energy efficient, Automated process, Durable construction, Easy operation, Versatile applications |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hertz (HZ) |
| Color | Other, White & Blue |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Dal Mill Plant |
| General Use | Process and Mill Pulse Crops (Dal) |
| Automatic | Yes |
| Feature | Low Noice, Lower Energy Consumption, High Efficiency |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | SVE |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Other, White & Blue |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 3500000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
20
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AQHPJ1371J1ZR
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
NO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AQHPJ1371J1ZR
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Kailash Chand Jangid
Members since
5 Years
Address
Plot No - 59, Ganesh Nagar XI, Luniyawas, Jaipur, Rajasthan, 303805, India
dal mill plant in Jaipur
Report incorrect details



























