
Fully Automatic Concrete Batching Plant
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fully Automatic Concrete Batching Plant |
| General Use | Construction, Ready-mix, Infrastructure Projects |
| Material | Other, Mild Steel, Alloy Steel, High-grade Steel Components |
| Type | Other, Automatic Batching Plant |
| Weight (kg) | Up to 18,000 |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Other, Fully Automatic |
| Control System | Other, PLC Based Control Panel |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 45-60 kW |
| Storage Capacity | Up to 120 m3/hr |
| Hopper Capacity | 2000 L |
| Hopper Quantity | 4 |
| Conveyor Capacity | 80-120 tons/hr |
| Mixing Drum Speed | 18-22 rpm |
| Discharging Height | 4.2 m |
| Voltage | 380-440 V AC |
| Dimension (L*W*H) | 17500 mm x 6900 mm x 16500 mm |
| Feature | Other, High Output, Easy Maintenance, Precise Weighing, Modular Design |
| Color | Other, Yellow & Blue |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
16
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09CBSPP6455R1ZA
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09CBSPP6455R1ZA
Varanasi, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Dhirendra Pandey
Members since
1 Years
Address
B No B 37/199 A, Birdopur, Mahmoorganj, Varanasi, Uttar Pradesh, 221010, India
Report incorrect details






























