
Fully Automatic Concrete Batching Plant Construction
Price: 1400000.00 INR / Unit
(1400000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
1652000.00 INR / Piece
Weight :
3.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other, Industrial Yellow |
| Product Type | Concrete Batching Plant |
| General Use | Construction |
| Material | Other |
| Type | Other, Fully Automatic |
| Weight (kg) | 1 to 20 Tonne |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Based Control Panel |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 75 kW |
| Storage Capacity | 50 Tons |
| Hopper Capacity | 1200 Liters |
| Hopper Quantity | 4 |
| Conveyor Capacity | 120 Tons/hour |
| Mixing Drum Speed | 23 rpm |
| Discharging Height | 4.2 m |
| Voltage | 415V |
| Dimension (L*W*H) | 13200 x 2500 x 4000 mm |
| Feature | Other, High Precision Batching, Easy Operation, Robust Design |
| Supply Ability | 3 Per Week |
| Delivery Time | 15 Days |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE, ISO |
| Packsize | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Weight | 3.00 Tonne |
| Brand Name | AKONA ENGINEERING PVT. LTD. |
| Color | Other, Industrial Yellow |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 150.00 inches |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 1400000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 100.00 inches |
| Pkg Box Length | 300.00 inches |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| MRP | 1652000.00 INR |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2006
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
05AAFCA5503J1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 05AAFCA5503J1ZY
Haridwar, Uttarakhand
Sales Coordinator
Mr Kashis Sharma
Members since
20 Years
Address
Khasra No. 219, Roorkee Dehradun Road, BSNL, Raipur, Bhagwanpur, Haridwar, Uttarakhand, 247661, India
cement concrete mixer in Haridwar
Report incorrect details








































