
Organic Fully Automatic Cold Storage Rooms
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Density | 40-42 kg/cm3 |
| Foaming Material | PU, PIR |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Temperature Range | -45~+15°C |
| Voltage | 380-440V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Number of Doors | 1 |
| Usage | Food storage in industries |
| Features | Fully Automatic, Durable, Corrosion Resistant, Eco-friendly, Precise, Long Life, Damage Resistant, Quality Checked |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cheque, Delivery Point (DP), Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 5-6 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Uttar Pradesh |
Product Overview
Key Features
Resistance to corrosion and abrasion, Longer life, Damage resistant, Quality checked. These are valued by the customers for the highlights of virtue, eco-accommodating, non-dangerous and precise sytheses.
Its Service Details are:
Density :40-42kg/cm3
Foaming Material :PU, PIR
Automation Grade :Fully Automatic
Temperature :-45~+15 C
Voltage(V) :380 - 440 V
Frequency :50 - 60 Hz
Application :Industries
No of doors :1
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R K Refrigeration has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cold Storage in bulk from R K Refrigeration at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Sudhir Sharma
Address
Plot No. 438, Gali No. 9, Shivpuri, Vijay Nagar, NH-23, Opposite Bharat Petrol Pump, Daulatpura, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201009, India
Report incorrect details








































