
Cold & Hot Pressing Oil Machine - 1500 Watt, 71x34x51 Cm, Silver | 304 Stainless Steel, Production Capacity 12-15 Kg/hr, 1 Hp Single Phase Motor
Price: 64999.12 INR / Unit
(55084.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
65000.00 INR / Unit
Weight :
56.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Type | Cold & Hot Pressing Machine |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Production Capacity | 12-15 Kg/hr |
| Voltage | 220-240 Volt (v) |
| Power | 1500 Watt (w) |
| Weight (kg) | 56 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 71*34*51 Centimeter (cm) |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 20 Per Day |
| Delivery Time | 6 Days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 100 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Min Quantity | 1 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Pkg Box Breadth | 34.00 cm |
| Mop | 1 |
| Weight | 56.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 71.00 cm |
| Color | Silver |
| Price | 55084.00 INR (Approx.) |
| MRP | 65000.00 INR |
| Brand Name | vivan global impex |
| Currency | INR |
| Max Quantity | 100 |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 51.00 cm |
| Shipping Rate | 1000.00 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Phase : Single Phase
Net/gross Weight : 43/55-60 Kg
Power Cons : 1 Unit / Hrs
Rpm : 76 Rotation/minute
Keep Working : 10-12 Hrs Con.
Company Details
Mini oil expeller domestic and commercial both machine manufacture and supply to all over India and all over India 24*7 supporting team work for customer.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ATMPD2860N1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ATMPD2860N1ZG
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr Janak Dankhara
Members since
7 Years
Address
5, Panchavati Soc Nake, Beside Bluestone Building, Near Shyamdham Tample, Sarthana Jakatnaka, Surat, Gujarat, 395006, India
cold press oil machine in Surat
Report incorrect details







































