
Fire Fighting Hose Pipe - Durable Rubber Material , High-pressure Resistance And Enhanced Flexibility
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Rubber/Fabric |
| Color | Red |
| Diameter | 25mm-75mm |
| Length | 20m-50m |
| Pressure Rating | 10-20 bar |
| Couplings | Standard |
| Usage | Fire suppression and emergency response. Ideal for industrial, commercial and residential applications. |
| Features | Durable, Reliable, High Pressure, Fire Safety, Water Delivery |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A Firex Safety Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from A Firex Safety Engineers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Marketing Manager
Mr. Krishna Mohan
Address
Plot No. 203, Hill City, Vanasthalipuram, Near Main Road, Hyderabad, Telangana, 500070, India
fire hose pipe in Hyderabad
Report incorrect details




































