
Fire Fighting Equipments
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguishers |
| Dominant Color | Red |
| Material | Steel,Chemical |
| Capacity Range | 2-10kg |
| Weight Range | 5-20kg |
| Pressure Rating | 150-250 bar |
| Certification | ISI |
| Usage | Fire suppression in various settings like offices, factories, homes. |
| Discharge Time | 60-120sec |
| Features | Fire Safety, Reliable Protection, Durable Design, Easy Use, ISI Approved |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1981
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ABHFS2805F1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ABHFS2805F1ZC
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Ashish Garg
Address
3443, Gali Bajrang Bali, Chawri Bazar, Delhi, Delhi, 110006, India
fire equipment in Delhi
Report incorrect details































