
Fire Fighting Equipments
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
N.v. Technocast
In Stock
Product Specifications
| Material | Cast Iron |
| Color | Red |
| Size | 2"-6" |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Weight | 5-25 kg |
| Connections | Flanged |
| Usage | Fire suppression systems, controlling water flow to fire hoses. |
| Standards | UL,FM |
| Features | Fast Flow, Reliable Shut-off, Easy Operation, Durable Design, Safe Control |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
125
Establishment
2006
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr. Nimish Patel
Address
Plot No.: G-1346, Kishan Gate Road, Lodhika, GIDC, Metoda, Rajkot, Gujarat, 360021, India
fire equipment in Rajkot
Report incorrect details

































