
Fire Fighting Equipment - Quality Approved, Durable Design | Easy Operation, Low Maintenance, High Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dual Valve |
| Color | Red |
| Material | Brass/Steel |
| Size | 65mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Weight | 5kg |
| Usage | Fire suppression systems in hotels, hospitals, and warehouses |
| Standards | IS 2498 |
| Features | Easy operation, Low maintenance, Efficient use, Durable design, Reliable performance |
Product Overview
Key Features
Features:
- Easy to operate and maintain
- Extremely efficient
- Good operating speed
- Low maintenance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BHADRESH TRADING & COMPANY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from BHADRESH TRADING & COMPANY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier
Employee Count
3
Establishment
1978
GST NO
27AAAFB0999D1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFB0999D1ZL
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Nitin Ghelani
Address
72/74, Nagdevi Street, Unique House, Ground Floor, Office No.4, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
fire equipment in Mumbai
Report incorrect details









































