
Fire Extuisher
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Red |
| Type | Portable |
| Material | Steel |
| Capacity | 1kg |
| Dimensions | 350x100mm |
| Weight | 2kg |
| Usage | Class A,B,C fires. Extinguishing small fires. |
| Features | Fire Safety, Emergency Use, Quick Response, Portable, Reliable |
Company Details
DETECH DEVICES (P) LTD., Established in 1981 at New Delhi in Delhi, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Fire-fighting & Fire Protection Equipment in India. DETECH DEVICES (P) LTD. is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Fire Extuisher , DETECH DEVICES (P) LTD. has made a reputed name for itself in the market with high-quality Auto Extinguishers, Auto Tame, Fire Apron, etc.
Focusing on a customer-centric approach, DETECH DEVICES (P) LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from DETECH DEVICES (P) LTD. at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, DETECH DEVICES (P) LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from DETECH DEVICES (P) LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1981
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAACD2566K1ZL
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAACD2566K1ZL
New Delhi, Delhi
General Manager
Mr. P. C. Nangia
Address
C-6, Mansarover Garden, Near Mayapuri Chowk, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details














