
Fire Extinguishers System For Fighting
Price: 590.00 INR / Piece
(500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
6
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 1kg |
| Material | Metal can |
| Dimensions | 250x70 mm |
| Extinguishing agent | Foam |
| Weight | 1.5kg |
| Usage | Small fires, Class A,B,C |
| Certification | UL listed |
| Features | Fire safety, Quick response, Easy use, Portable size, Effective suppression |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Delivery Time | 5 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 30 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Mop | 6 |
| Moq | 6 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 6 Piece/Pieces |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Ordered Packs | 6 |
| Minimum Order Quantity | 6 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Safety speciality has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Safety speciality at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Nagpur, Maharashtra
Name
Mr. Anil
Address
null Nagpur, Maharashtra, India
fire extinguishers in Nagpur
Report incorrect details

































