
Fire Extinguishers - Durable Metal, Compact Size For Easy Handling | Wide Range Of Features To Meet Varied Client Requirements
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | Wheeled |
| Capacity | 50lbs |
| Material | Steel |
| Color | Red |
| Dimensions | 48x24x36 in |
| Weight | 100 lbs |
| Usage | Fire suppression in commercial buildings, industrial settings, and other large areas. Ideal for quick response to Class A, B, and C fires. |
| Standards | UL Listed |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Effective Control, Easy Use, Durable Design |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Competent Fire Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from Competent Fire Engineers at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Zirakpur, Punjab
Proprietor
Mr. Arshdeep Singh Ghuman
Address
SCO-25, New Defence Colony, Behind Lucky Dhaba, Zirakpur, Punjab, 140603, India
Report incorrect details




































