
Fire Extinguisher
Price: 1180.00 INR / Piece
(1000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Color | Red |
| Extinguishing Agent | Water |
| Capacity | 6 Liters |
| Weight | 8 kg |
| Dimensions | 40x15x15 cm |
| Usage | Suppressing Class A fires (wood, paper, textiles) |
| Material | Steel |
| Pressure | 10 bar |
| Certification | CE |
| Features | Fire Safety, Quick Response, Easy Operation, Reliable Protection, Water Based |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Mop | 3 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 15 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 3 |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
Company Details
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ACMFS4755J1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ACMFS4755J1ZO
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Shakil Ahmed N
Address
No.5/11, Aadhi Kesavalu Street, Chintadripet, Chennai, Tamil Nadu, 600002, India
co2 fire extinguisher in Chennai
Report incorrect details


































