
Fire Extinguisher
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Universal
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Hose Reel |
| Color | Red |
| Material | Steel, Rubber |
| Diameter | 250mm |
| Hose Length | 20m |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Usage | Fire suppression in buildings and industrial settings. Wall mounting. |
| Compliance | UL listed |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Operation, Durable Design, Reliable Protection |
Company Details
UNIVERSAL ENGINEERING CORPORATION, Established in 1997 at Mumbai in Maharashtra, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Fire-fighting & Fire Protection Equipment in India. UNIVERSAL ENGINEERING CORPORATION is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Fire Extinguisher, UNIVERSAL ENGINEERING CORPORATION has made a reputed name for itself in the market with high-quality 9 Ltr WATER C02, 9 Ltrs Mechanical form Fire Extinguisher, CO2 GAS CARTRIGES, etc.
Focusing on a customer-centric approach, UNIVERSAL ENGINEERING CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from UNIVERSAL ENGINEERING CORPORATION at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, UNIVERSAL ENGINEERING CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from UNIVERSAL ENGINEERING CORPORATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1997
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Vishal Vaishnav
Address
No. A/1, Ghatkopar Industrial Estate, L.B.S Marg, Ghatkopar (W), Mumbai, Maharashtra, 400086, India
fire extinguishers in Mumbai
Report incorrect details































