
Fire Extinguisher
Price: 1475.00 INR
(1250.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Suppressant |
| Dominant Color | Red |
| Extinguishing Agent | ABC Powder |
| Capacity | 2kg |
| Weight | 3kg |
| Dimensions | 400x150mm |
| Material | Steel |
| Usage | Class A,B,C fires. Suitable for wood, paper, flammable liquids, and electrical fires. |
| Standards | UL Listed |
| Features | Fire Safety, Quick Response, Easy Use, Reliable, Portable, ABC Rated |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Delivery Time | Days Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | POONAM ENTERPRISES |
| Mop | 2 |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 2 |
| Price | 1250.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2008
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09CKSPS9171C1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09CKSPS9171C1ZG
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Dhirendra Singh
Address
D-339, First Floor, Sector-10, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
fire extinguisher accessories in Noida
Report incorrect details
































