
Fire Extinguisher
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
A & V Refrigeration
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Suppressant |
| Dominant Color | Red |
| Cylinder Material | Steel |
| Capacity | 2-5 kg |
| Extinguishing Agent | ABC Dry Chemical |
| Operating Pressure | 10-15 bar |
| Usage | Fire suppression in Class A, B and C fires. |
| Dimensions | 300 x 150 mm (approx.) |
| Weight | 5-8 kg |
| Features | Durable design, Easy installation, Reliable function, Long lifespan, Cost-effective |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Greater Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr. Ajay Kumar Sharma
Address
B-329, Sector 92, Gautam Budh Nagar, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201307, India
abc fire extinguisher in Greater Noida
Report incorrect details

































