
Fire Extinguisher
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Pressure | 15 bar |
| Fire Class | A, B, C |
| Mounting Type | Wall mounted |
| Features | Easy to use, corrosion resistant body, refillable |
| Technology | Stored Pressure Technology |
| Coating Type | Red powder coated |
| Shape | Cylindrical |
| Installation Type | Wall mounting |
| Coverage Area | Effective up to 2 meters radius |
| Control Type | Manual lever operation |
| Fire Extinguisher Type | Dry Powder (ABC Type) |
| Working Temperature | -20C to +55C |
| Application | For extinguishing fire in emergency situations |
| Max Flow Rate | High discharge rate suitable for instant fire suppression |
| Capacity | 4 kg |
| Diameter | 155 mm |
| Pressure | 15 bar |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ASTAMI ENTERPRISE LLP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from ASTAMI ENTERPRISE LLP at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ACKFA2026Q1Z0
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ACKFA2026Q1Z0
Kharagpur, West Bengal
Proprietor
Mr. Kaushik Ray
Address
BNo 1003/1, Opp. IGNOU Inda, Medinipur, Kharagpur, West Bengal, 721305, India
Report incorrect details






























