
Fire Extinguisher - Durable High-quality Raw Material, Reliable Protection Against Fires
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Orange |
| Capacity | 1kg |
| Material | Steel |
| Dimensions | 300x75 mm |
| Weight | 2kg |
| Pressure Rating | 15 bar |
| Usage | Class A,B fire suppression |
| Standards | BIS |
| Features | Fire Safety, Quick Response, Easy Use, Reliable Protection, Durable Construction |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A Saffeway Systems & Equipments has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from A Saffeway Systems & Equipments at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. R.n.gunasekaran
Address
2/658 C, River View Colony, 2nd Main Road, Manapakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600125, India
fire extinguishers in Chennai
Report incorrect details









































