
Fire Extinguisher By Dua Industries
Price: 5310.00 INR / Piece
(4500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Shape | Round |
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Color | Red |
| Features | Premium Design |
| Application | Used for Class A (solid), B (liquid), C (gas) & Electrical fires |
| Max Flow Rate | Approx. 1 to 3 kg/sec (varies with type & nozzle) |
| Capacity | Common sizes: 1 kg, 2 kg, 4 kg, 6 kg, 9 kg, 25 kg (trolley type) |
| Diameter | ~90 mm (1 kg) to 180aEUR"250 mm (9 kg and above) |
| Pressure | Storage: 15aEUR"20 bar (dry powder); 50aEUR"60 bar (COa,, types) |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Supply Ability | 150 Per Week |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Color | Red |
| Packsize | 1 |
| Price | 4500.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Dua Industries |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Quick Fire Suppression
Portable Design
Easy to Use
Pressure Gauge Indicator
Corrosion-Resistant Cylinder
Safety Pin Lock
Discharge Nozzle
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Dua Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Dua Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAHFD3691D1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAHFD3691D1ZJ
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Ashish Dua
Address
Building No-D-22, Bawana industrial area, Delhi, Delhi, 110039, India
fire extinguishers in Delhi
Report incorrect details




























