
Fire Extinguisher - High-quality Raw Material, Durable Performance For Effective Fire Suppression
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | ABC Extinguisher |
| Color | Red |
| Capacity | 2kg |
| Material | Steel |
| Dimensions | 350x100mm |
| Weight | 3kg |
| Usage | Class A, B and C fires; electrical fires; flammable liquid fires; ordinary combustible material fires. |
| Certification | UL Listed |
| Features | Fire Safety, Quick Response, Easy Use, Durable Design, Reliable Protection |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Durafix has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Durafix at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1950
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AQWPB0546N1ZD
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)



































