
Fire Extinguisher - Optimum Grade Material, Compact Size, Reliable Safety Features | Designed For Maximum Efficiency And User-friendly Operation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | ABC Dry Chemical |
| Capacity | 2.5 kg |
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Dimensions | 400 x 150 mm |
| Usage | Fire suppression in Class A, B, and C fires. |
| Weight | 3.5 kg |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Use, Reliable Protection, Portable Design |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Nirwan Infrastructure Co. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from Nirwan Infrastructure Co. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Nirwan
Address
NH-24, Masuri, Upper Gang Nahar, Near Opp Masuri Get. Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201015, India
abc fire extinguisher in Ghaziabad
Report incorrect details






























