
Fire Extinguisher - High-quality Material, Compact Size For Easy Handling - Thoroughly Examined For Optimal Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | Fire extinguisher |
| Color | Red |
| Capacity | 5kg |
| Material | Steel |
| Weight | 7kg |
| Pressure | 15 bar |
| Usage | Fire suppression in Class A, B, and C fires |
| Features | Fire safety, Rapid response, Easy use, Reliable protection |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | On Order Per Day |
| Delivery Time | 01 Week |
| Main Domestic Market | Delhi |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Safeguard Fire Proctections Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Safeguard Fire Proctections Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAQCS6209N1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAQCS6209N1ZO
Delhi, Delhi
Name
Mr. Rahul Gupta
Address
B-3, Ground Floor Mangolpuri Industrial Area, Phase 2, Delhi, Delhi, 110083, India
fire extinguishers in Delhi
Report incorrect details







































