
Fire Extinguisher - Quality Examined Raw Materials, Multipurpose For Offices, Schools, And Hostels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Extinguishing Agent | ABC |
| Capacity | 2kg |
| Weight | 3kg |
| Dimensions | 400x150mm |
| Usage | For small fires in offices, schools, and homes. |
| Standard | BIS |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Use, Small Fires, Reliable Protection |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Minimax Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Minimax Electronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Biju Venugopal
Address
99, Surveyor Street, Basavangudi, Bengaluru, Karnataka, 560004, India
abc fire extinguisher in Bengaluru
Report incorrect details
































