
Fire Extinguisher - Steel, 450x150mm, Red | Fire Safety, Rapid Response, Easy Operation, Reliable Protection, Durable Material, 6kg Capacity
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Red |
| Type | Water |
| Capacity | 6kg |
| Material | Steel |
| Weight | 7kg |
| Dimensions | 450x150mm |
| Usage | Fire suppression in Class A fires (ordinary combustibles) like wood, paper, cloth etc. Always follow manufacturer's instructions for use. |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Operation, Reliable Protection, Durable Construction |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shri Ganesh Fire Equipments Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Shri Ganesh Fire Equipments Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Wholesaler, Fabricator
Employee Count
60
Establishment
1981
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAOCS4166J1ZU
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAOCS4166J1ZU
New Delhi, Delhi
CMO
Mr Prakash Jha
Address
6/6, Didar Complex, D.l.f. Indl. Area, Moti Nagar, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details









































