
Fire Extinguisher - High-grade Material, Compact Design , Reliable Safety Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 2-5kg |
| Extinguishing Agent | ABC |
| Material | Steel |
| Pressure | 1.5 MPa |
| Dimensions | 400x150 mm |
| Weight | 3-7kg |
| Usage | Class A, B, and C fires; residential, commercial, and industrial settings. |
| Standards | UL, ISO |
| Features | Fire Safety, Quick Response, Reliable, Portable, Effective, Easy Use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Khanna Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Khanna Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Amritsar, Punjab
Proprietor
Mr. Vikram Khanna
Address
Plot No. 2240/9, Gali Jaswant Wali, Katra Dullo, Opp Hindu College, B K Dutt Gate, Amritsar, Punjab, 143001, India
fire extinguishers in Amritsar
Report incorrect details


































