
Fire Extinguisher - Premium Grade Raw Material | Trustworthy Trader Offering Competitive Rates
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Color | Red |
| Capacity | 2kg |
| Type | ABC |
| Material | Steel |
| Weight | 3kg |
| Usage | Extinguishing Class A, B, and C fires |
| Pressure | 150psi |
| Features | Fire Safety, Quick Response, Reliable, Portable, Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vulcan Fire & Safety Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Vulcan Fire & Safety Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company, Retailer
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AKUPT8399P2ZJ
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AKUPT8399P2ZJ
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Harshvardhan Tiwari
Address
BNo. 80, Saket-III, Raw House Bakery City, Vejalpur Ahmedabad, Gujarat, 380051, India
fire extinguishers in Ahmedabad
Report incorrect details





































