
Fire Extinguisher - High-performance Metal Casing , Ideal For Extreme Fire Conditions In Oil And Chemical Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Color | Red |
| Capacity | 2-5kg |
| Material | Steel |
| Type | ABC |
| Weight | 5kg |
| Usage | Petroleum, chemical, and oil industries fire suppression |
| Dimensions | H400xDia150mm |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Reliable Protection, Easy Operation, Effective Suppression |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MEHTA SAFETY PRODUCTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from MEHTA SAFETY PRODUCTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACQPM8543A1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACQPM8543A1ZL
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Bhavesh Mehta
Address
shop - 2 part - 2 , Hariom Gangeshwar Nagar, Ichhapore Bus Stop No-3, Pal-Hazira Road, Surat, Gujarat, 394210, India
fire extinguishers in Surat
Report incorrect details









































