
Fire Duct Door
Price: 450.0 INR / Twenty-Foot Container
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Twenty-Foot Container
In Stock
Product Specifications
| Usage & Applications | HVAC Duct System Access, Maintenance and Inspection |
| Operating Temperature | -10C to 400C |
| Height | 300 mm to 2400 mm |
| Security Features | Fire Rated, Tamper Resistant |
| Finish Type | Powder Coated / Painted |
| Anti Corrosion | Yes, with coated finish |
| Width | 300 mm to 1200 mm |
| Function | Provides Fire Resistant Closure for Ducts |
| Load Capacity | Sufficient for access and maintenance tasks |
| Coating Type | Epoxy / Powder Coating |
| Standard | IS: 3614, BS 476 Part 22 |
| Thickness | 1.2 mm to 2.0 mm |
| Operation Type | Manual |
| Weather Resistance | Yes |
| Tensile Strength | 350 - 450 MPa |
| Glass Type | No Glass |
| Capacity | Withstands fire for up to 2 hours |
| Surface Finish | Smooth, Clean Finish |
| Product Type | Other, Fire Duct Access Door |
| Material | Other, Galvanized Steel / Mild Steel |
| Size | Customizable as per duct opening |
| Weight | 12 kg - 28 kg (depending on size) |
| Color | Red / Grey |
| Application | Fire protection for duct access openings |
| Design Type | Flush / Flat Panel |
| Mounting Type | Bolted / Hinged |
| Product Model | Fire Duct Door (Standard Model) |
| Locking Type | Key Lock / Screw Lock |
| Installation Type | Other, Wall / Duct Mounted |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BDQPC6272G1ZC
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BDQPC6272G1ZC
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Rahul Cheke
Members since
2 Years
Address
1447, Chinchecha Mala, Mhetrewasti, Near Parvati Complex, Chikhali, Pimpri Chinchwad, Pune, Maharashtra, 411062, India
fire rated door in Pune
Report incorrect details
































