
Fire Alarm System - Premium Quality Materials, Reliable Performance | Extensive Range Of Safety Features
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Supply | 240V AC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Dimensions | 100 mm dia |
| Certification | UL listed |
| Material | ABS plastic |
| Usage | Detects smoke and triggers alarm in case of fire |
| Features | Early warning, Fire detection, Safety ensured, Quick response, Reliable system, Life protection |
| Payment Terms | Paypal, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BEGPS6385K1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BEGPS6385K1ZR
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr. S. K. Saxena
Address
B No. B-16, Solanki Complex, Main Matiyala Road, New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details







































