
Fire Alarm System - Rugged Design, Quality Tested, Longer Working Life | Reliable Safety Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Diameter | 150 mm |
| Sound Level | 100 dB |
| Light Intensity | High |
| Power | 24V |
| Usage | Fire detection and warning in buildings and facilities. |
| Standards | UL listed |
| Features | Loud alarm, Bright light, Easy install, Durable design, Reliable system |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Longer working life
Quality tested
Rugged design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hitech instruments & Control system has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Hitech instruments & Control system at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Visakhapatnam, Andhra Pradesh
Sales Manager
Mr. Sugunakar
Address
Door No 49-36-12, Nggos Colony, Akkayapalem, Nggos Colony, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, 530016, India
fire alarm systems in Visakhapatnam
Report incorrect details









































