
Fire Alarm System - High-performance Materials | Robust Design, Innovative Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 150x150 mm |
| Voltage | 12V DC |
| Current | 100mA |
| Standards | IS 2180 |
| Usage | Manual fire alarm activation for building fire safety systems. |
| Features | Fast response, Easy install, Reliable alerts, Durable design, Simple operation |
| Payment Terms | Paypal, Others, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Redkit Fire Safety Devices has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Redkit Fire Safety Devices at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Wholesaler, Dealer
Employee Count
18
Establishment
2004
Working Days
Sunday To Saturday
GST NO
03AXZPS4704K2ZU
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Certification
ISO 9001: 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AXZPS4704K2ZU
Amritsar, Punjab
Proprietor
Mr Gaurav Shangari Shangari
Address
Plot No - 668, B - Block, New Amritsar Colony, Gt Road, Amritsar, Punjab, 143001, India
fire alarm systems in Amritsar
Report incorrect details








































