
Fire Alarm System - Advanced Conventional And Addressable Detection | Nfpa Compliant, Ideal For Residential And Commercial Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Alarm Sound Level | 85dB |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Certifications | NFPA |
| Usage | Detects smoke and alerts occupants of fire in homes and buildings |
| Features | Early warning, Fire protection, Reliable alerts, Quick response, Commercial use, Residential use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Stellent Systems India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Stellent Systems India at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
GST NO
04AHKPK4286D1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 04AHKPK4286D1ZF
Chandigarh, Chandigarh
Manager
Mr. Rajesh
Address
SCO-707 A , SECTOR 45-C , KESHORAM COMPLEX, NEAR SUKH GAS AGENCY AND MASJID, Chandigarh, Chandigarh, 160047, India
fire alarm systems in Chandigarh
Report incorrect details


































