
Fire Alarm System - Advanced Smoke, Heat, And Flame Detection Technology | Early Detection Capabilities, Customizable For Any Building Type, Budget-friendly Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Detector Type | Smoke Detector |
| Power Supply | 220V |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Material | ABS Plastic |
| Dimensions | 100mm Diameter |
| Certification | UL Listed |
| Usage | Commercial buildings, residential areas, for early fire detection and alarm |
| Features | Early detection, Damage prevention, Life safety, Cost effective, Reliable system |
Product Overview
Key Features
Fire is a combination of heat, smoke and flame. Detectors are designed to sense these components at dangerous levels.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RED FORT TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from RED FORT TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
GST NO
29AJRPP9022F1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AJRPP9022F1ZQ
Bengaluru, Karnataka
PROPRIETOR
Mr. J. Prasanna
Address
#372, 6th cross, Wilson Garden, Bengaluru, Karnataka, 560027, India
fire alarm systems in Bengaluru
Report incorrect details







































