
Fire Alarm System - Durable Plastic Housing | Bulk Production For Diverse Requirements
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100 mm |
| Material | ABS plastic |
| Sensitivity | 85dB |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-49°C |
| Compliance | UL268 |
| Usage | Detects smoke in residential and commercial buildings for early fire warning. Provides audible and visual alerts. |
| Features | Early warning, Fire detection, Safety system, Reliable alerts, Quick response |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ULTIMATE COMMUNICATION PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from ULTIMATE COMMUNICATION PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2006
GST NO
27AAACU1950G1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACU1950G1ZH
Mumbai, Maharashtra
MANAGING DIRECTOR
Mr Madhav Nanivadekar
Address
OFFICE NO. 31, VIJAYA HOUSE, STATION ROAD, VIKHROLI WEST, Mumbai, Maharashtra, 400083, India
fire alarm systems in Mumbai
Report incorrect details










































