
Fire Alarm Panels - Ionization, Optical & Heat Based Detectors | Diverse Specifications For Varied Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 300x400mm |
| Weight | 5kg |
| Power Supply | 24V DC |
| Number of Zones | 8-32 |
| Detector Types | Ionization, Optical |
| Material | Steel, Plastic |
| Usage | Fire safety in buildings, factories, and other structures. Monitors for fire hazards and activates alarms. |
| Compliance | UL listed |
| Features | Fire detection, Alarm signaling, Easy installation, Reliable system, Wide coverage |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Amey Fire Tech. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Amey Fire Tech. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2010
GST NO
27AOFPA0041J2ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AOFPA0041J2ZG
Nagpur, Maharashtra
Proprietor
Mr Pravin Wamanrao Amte
Address
Plot No. 104, Ayurvedic Layout, Near NIT Complex, Nagpur, Maharashtra, 440009, India
Report incorrect details






































