
2 Zone Fire Alarm Panel - Compact Design, Fail-safe Operations | High Sensitivity Detection, Visual & Audio Alarming Systems
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Number of Zones | Two |
| Alarm Type | Audio/Visual |
| Power Supply | 230V AC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Material | Metal |
| Dimensions | 150x200x100 mm |
| Usage | Detects fire in buildings, offices, and factories. |
| Standards | IEC 62657 |
| Features | Fire detection, Easy install, Safe operation, Compact design, Audio alarm, Visual alarm, High sensitivity |
Product Overview
Key Features
2 Zone Fire Alarm Panel is engineered to install in buildings, offices and factories to indicate the presence of fire or varied other hazardous gases in a hassle-free and safe manner. With fail-safe operations, and high sensitivity and visual & audio alarming systems, this is best device for alarming in case of fire accident. It is compact design, lightweight and sturdy enough to install easily at any premise. 2 Zone Fire Alarm Panel is accessible in varied configurations, models and dimensions to buy from.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, APEX IDENTIFICATIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from APEX IDENTIFICATIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Mohammad Musa
Address
29, Sir Syed Ahmed Road, Kolkata, West Bengal, 700014, India
Report incorrect details






































