
Fire Alarm Panel - 230v Ac, 50 Hz | Etdc Approved, En 54 Compliant, 2 Zone Expandable To 12 Zones, 24v Dc Hooters, 50% Battery Cost Savings With 24-hour Standby
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Dominant Color | White |
| AC Supply | 230V AC, 50Hz |
| Detector Circuits | 24V DC |
| Zones | 2-12 |
| Battery | 12V |
| Backup Time | 24 hours |
| Wire Size | 1.5 mm2 |
| Standards | EN 54 |
| Usage | Fire detection and alarm in buildings |
| Features | EN54 Approved, 24V DC Circuits, Expandable Zones, External Hooters, Cost-Effective, 24hr Backup |
Product Overview
Key Features
* Approved by ETDC and made as per EN 54 Standards.
* 24V DC Detectors Circuits
* A 2 Zone panel can be extended upto 12 Zone at any point of time by reprogramming of the IC.
* 24V DC External Hooters
* Only one 12v battery is needed. This saves battery cost by 50%
* Standby battery support for 24 hours in normal condition.
SPECIFICATIONS: -
AC Supply: 230V AC, 50 Hz
1.5 mm2 wire size
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CERAS INTECH LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from CERAS INTECH LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1988
GST NO
33AADCC3342D1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AADCC3342D1ZB
Chennai, Tamil Nadu
Name
Mr. Shakeel Ahmed
Address
DP 74, Industrial Estate, Perungudi, Chennai, Tamil Nadu, 600096, India
industrial fire alarm panel in Chennai
Report incorrect details





































